Arhiva

#OstaniKuci

DOBAR PLAN JE POLA POSLA: Marljivo radimo za ljudska prava!

DOBAR PLAN JE POLA POSLA: Marljivo radimo za ljudska prava!

Iako su prema posljednjim podacima žene brojčano nadmašile muškarce u našem društvu, one nisu u potpunosti ravnopravne s muškarcima u svim sferama javnog života. Nedovoljna zastupljenost u strukturi ukupnog broja uposlenika u javnim institucijama ili na pozicijam odlučivanja, samo su neki od problema s kojima se žene suočavaju. 

To je možda najbolje izraženo u poslovima sektora sigurnosti, u poslovima gdje se uniforma tradicionalno i pogrešno vezuje za mušku snagu. Prema  istraživanju iz 2017. godine, od ukupno 16.275 policijskih službenika/ca u 16 policijskih agencija u BiH, bilo je samo 1.288 žena ili 7,91%. Brojčano su bile najviše zastupljene u najnižim policijskim činovima, dok ih u činovima generalnog/e inspektora/ice i glavnog/e generalnog/e inspektora/ice apsolutno nije bilo. Ako niste upoznati, ti činovi su alfa i omega upravljanja svim policijskim poslovima. Namjeravamo li postati dio Evropske unije, svaki građanin/ka BiH, na svakom njenom dijelu, mora uživati jednaka prava u svakom pogledu. To je jedna od temeljnih vrijednosti utkana u postojanje Evropske unije.

S druge strane, većina naših policijskih službenika su sjajni momci i djevojke. Oni predano rade, ponekad svjesno stavljajući na kocku i ono najvažnije – život, kako bismo svi mi ostali uživali u miru i sigurnom okruženju. Ali, među njima ima i pojedinaca koji, zloupotrebom zakonom datih ovlasti, srozavaju značaj i ugled takvog plemenitog posla u očima javnosti. Loše pojedince moramo prijaviti! Međutim, istraživanja govore da naši građani nisu dovoljno upoznati s mehanizmima prijave loših pojedinaca/inki. Da stvar bude gora, i oni koji su upoznati s takvim mehanizmima u većini slučajeva prijavljuju zakonom dozvoljena postupanja policijskih službenika/ca. Dakle, dodatni problem predstavlja i činjenica da naši građani loše poznaju policijske ovlasti.

Centar za sigurnosne studije početkom januara udružio je snage s Udruženjem „Mreža policijskih službenica“ i Ženevskim centrom za upravljanje sigurnosnim sektorom (DCAF) da promijeni gore navedene probleme kroz projekat „Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH“ koji finansira Evropska unija. Predstavljanje najboljih međunarodnih praksi za unapređenje položaja žena u sigurnosnom sektoru, obuka trenera/ica za svaku policijsku agenciju o gender pitanjima te promocija mehanizama zaštite ljudskih prava u slučaju zloupotrebe policijskih ovlasti, samo su neke od aktivnosti kako ćemo to učiniti!

Projektni tim, kroz do sada održane sastanke i svakodnevnu koordinaciju u ovim teškim okolnostima te uz stručnu pomoć predstavnika/ca Evropske unije u BiH, započeo je uspješno projekat koji će raditi na osnaživanju poštivanja ljudskih prava unutar policijskih agencija te prilikom primjene policijskih ovlasti u BiH.

Ranije objavljeno