O nama

Udruženje „Mreža policijskih službenica“ sa sjedištem u Sarajevu zvanično je registrirano početkom 2012. godine i okuplja policijske službenice iz 16 institucija u Bosni i Hercegovini (Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Federalna uprava policije, Policija Brčko distrikta BiH, deset kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova i Sudska policija Federacije BiH). Udruženje je nestranačka, nevladina i neprofitna organizacija, koja djeluje na području cijele Bosne i Hercegovine i trenutno ima oko 400 članica.

Osnovni podaci
Puni naziv Udruženja Udruženje „Mreža policijskih službenica”
Udruga „Mreža policijskih službenica”
УДРУЖЕЊЕ „Мрежа полицијских службеница”
Skraćeni naziv Udruženja UDRUŽENJE „MPS”
UDRUGA „MPS”
УДРУЖЕЊЕ „МПС”
Adresa Tina Ujevića br.1, 71 000 Sarajevo
Kontakt tel. +387 33 280 020; +387 61 201 705
Email info@udruzenjemps.ba
Predsjednica Kristina Jozić
Potpredsjednica Lejla Bejtić

Na sedmoj skupštini održanoj 10.05.2018. godine donesena je Odluka o izmjeni prvobitnog naziva Udruženja „Mreža žena policajaca“. Novi naziv „Mreža policijskih službenica“ sadrži rodno osjetljivi jezik, te je u potpunosti u skladu sa ciljevima i misijom Udruženja. Na istoj skupštini donesena je Odluka o priključivanju policijskih službenica Sudske policije Federacije BiH Udruženju.

Udruženje „Mreža policijskih službenica“ ulazi u sastav Mreže policijskih službenica u Jugoistočnoj Evropi (Women Police Officers Network - WPON), koja predstavlja jedan od projekata Asocijacija šefova policija zemalja Jugoistočne Evrope (SEPCA-e). Cilj navedenog projekta i uspostavljenih mreža je promocija rodne ravnopravnosti i demokratskih principa u radu policije, te poboljšanje integriteta i statusa policijskih službenica u agencijama za provođenje zakona. Mreža policijskih službenica kroz WPON ostvaruje saradnju sa policijskim službenicama iz cijelog regiona, sa ciljem razmjene iskustava i poboljšanja položaja žena u policijskim službama.

Inicijativa za osnivanje Udruženja „Mreža žena policajaca“ pokrenuta je 2008. godine, kada su dvije policijske službenice iz Federacije BiH imenovane u članstvo WPON. Realizaciji navedene inicijative pristupilo se već 2009. godine. Nakon niza aktivnosti i stvaranja potrebnih pretpostavki, Udruženje je zvanično registrirano 2012. godine, a Bosna i Hercegovina je postala prva zemlja u regiji koja je realizirala pomenutu inicijativu. Po osnivanju, veliku podršku Udruženju pružili su: Agencija za ravnopravnost spolova BiH, UNDP, UN Women, Udruženje „Žene ženama“, Gender centar FBiH, Udruženje „Pravna pomoć ženama“ i dr.

Osnovni cilj Udruženja je promocija rodne ravnopravnosti i integracija rodnih pitanja u sve sfere policijskog rada, s posebnim akcentom na povećanje broja žena u policiji uopće, a pogotovo na rukovodećim pozicijama (mjestima odlučivanja) gdje ih gotovo nema.

Moderna policija u demokratskom društvu treba da osigura najviši stepen sigurnosti građanima, a to se može postići samo optimalno iskorištenom radnom snagom, koja podrazumijeva ravnopravno učešće muškaraca i žena.

Misija

Udruživanje, podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i jačanje kapaciteta policijskih službenica.

Vizija

Udruženje se zalaže za državu u kojoj policija odražava raznolikost društva kojem služi i u kojoj su svačija ljudska prava zaštićena.

Ciljevi i djelatnosti

U skladu sa članom 10. Statuta ciljevi i djelatnosti Udruženja su sljedeće:

• Udruživanje policijskih službenica u cilju poboljšanja položaja žena u policijskim službama i u Bosni i Hercegovini;
  • Podizanje svijesti žena i muškaraca u policiji o rodnoj ravnopravnosti, promoviranje Mreže žena u policiji;
  • Davanje preporuka policijskim službama i široj zajednici za integriranje rodne perspektive u sve sfere policijskog rada;
  • Zagovaranje rodno osjetljivog policijskog obrazovanja;
  • Razmjena iskustava i informacija sa istim i sličnim udruženjima, kao i drugim organima i organizacijama u Bosni i Hercegovini i inostranstvu;
  • Pružanje savjeta policijskim službama na temu pitanja važnih za položaj žena u policiji i rodnu ravnopravnost;
  • Saradnja sa nadležnim institucijama, organima, organizacijama, nevladinim i međunarodnim organizacijama vezano za položaj žena u oblasti sigurnosti;
  • Razmjena informacija među članicama Udruženja na temu položaja žena u policiji i rodnih pitanja u praksi obavljanja policijskih dužnosti;
  • Stručno usavršavanje članica kroz razmjenu informacija i drugih vrsta dodatnog obrazovanja;
  • Organizacija seminara, stručnih sastanaka, okruglih stolova, konferencija radi ostvarivanja ciljeva Udruženja;
  • Izdavanje knjiga, brošura, stručne literature i drugih publikacija radi ostvarivanja ciljeva Udruženja, u skladu sa Zakonom;
  • Upoznavanje javnosti i pružanje informacija o radu i aktivnostima Udruženja;
  • Pokretanje inicijative kod nadležnih organa da se zakonom i drugim propisima stvore optimalni uslovi za ostvarivanje ciljeva Udruženja;
  • Uvođenje osoba zaduženih za gender pitanja u policijskim organima i njihovom umrežavanju;
  • Podrška i pomoć mladima kadrovima u smislu stipendiranja, edukacija, obuka i drugog obrazovanja.