Riječ predsjednice

Poštovani/e,

Dobrodošli na web stranicu Udruženja „Mreža policijskih službenica“ na kojoj možete pronaći osnovne informacije o Udruženju, ciljevima i misiji, organizacionoj strukturi i tekućim aktivnostima na polju rodne ravnopravnosti u policijskim strukturama u BiH. Ovdje možete pronaći informacije o aktuelnim projektima i druge zanimljivosti u vezi sa radom Udruženja, čime se povećava odgovornost i transparentnost našeg rada, ali i druge informacije koje se odnose na integraciju rodnih pitanja u sve sfere privatnog i javnog života.

Cilj Udruženja je okupljanje što većeg broja policijskih službenica i jačanje njihovih kapaciteta, podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti, te prepoznavanje uloge i doprinosa policijskih službenica u radu policije.

Udruženje teži državi u kojoj će policija biti ogledalo društva i predstavljati svu njegovu raznovrsnost. Ukoliko državu čini 50 % žena, onda žene u istom tom omjeru trabaju biti zastupljene i u redovima policije da bi se moglo adekvatno odgovoriti na sigurnosne potrebe muškaraca i žena.

Ravnopravna zastupljenost muškaraca i žena treba da bude prisutna u svim sferama policijskog rada i na svim nivoima odlučivanja. Osobe treba da se postavljaju na određene pozicije u skladu sa svojim mogućnostima i afinitetima, bez stereotipne podjele poslova na muške i ženske.

Udruženje „Mreža policijskih službenica“ će nastaviti intenzivno raditi na razbijanju rodnih stereotipa i predrasuda o policijskom zanimanju kao eksluzivno muškom, te podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti, rodnozasnovanom nasilju i diskriminaciji na osnovu spola u policijskim strukturama na svim nivoima u BiH, s posebnim akcentom na povećanje broja žena uopće, a pogotovo na rukovodećim pozicijama.

Sve policijske službenice izrazito su motivirane za dalji rad na ostvarivanju ciljeva Udruženja, kako bi ono postalo pouzdan i prepoznat partner na polju ostvarivanja rodne ravnopravnosti na nacionalnom i međunarodnom nivou, posebno imajući u vidu da je postizanje ravnopravnosti spolova jedan od prioriteta koje BiH treba ispuniti u cilju pridruživanja evropskim intregracijama.

Pozivamo Vas da nam se pridružite na tom putu.

Predsjednica:
Kristina Jozić