
NAJAVA
Udruženje MPS provodi mini kampanju “RAZORUŽAJ NASILJE”
U periodu od 23. do 25.04.2025. godine, Udruženje “Mreža policijskih službenica” u saradnji sa MUP-om Zeničko-dobojskog kantona, MUP-om Kantona 10, MUP-om Unsko-sanskog kantona i MUP-om Zapadno-hercegovačkog kantona, provodi mini kampanju pod sloganom “RAZORUŽAJ NASILJE”. Cilj kampanje je podizanje svijesti građana o rizicima posjedovanja malog i lakog naoružanja u kontekstu počinjenja različitih krivičnih djela, sa fokusom na rodno zasnovano nasilje.
Kampanja se provodi u četiri kantona na području više gradova širom BiH (Zenica, Visoko, Kakanj, Zavidovići, Tešanj, Olovo, Žepče, Livno, Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč, Kupres, Tomislavgrad, Bihać, Sanski Most, Široki Brijeg, Grude), u kojim će biti organizirani informativni mobilni puktovi, na kojim će policijski službenici/e distribuirati informativne letke i razgovarati sa građanima o rizicima posjedovanja malog i lakog naoružanja, kako prijaviti ilegalno oružje, te kako pravilno skladištiti legalno oružje kako bi se broj nesretnih slučajeva sveo na minimum.
Prema službenim statističkim podacima, građani Bosne i Hercegovine posjeduju oko 355 hiljada komada registriranog oružja različitih kalibara, dok je broj zahtjeva za legalno posjedovanje oružja u stalnom je porastu. Poseban problem predstavlja ilegalno oružje, kojim se izvršavaju različita krivična djela u oblasti krvnih, seksualnih i drugih delikata. Svaka šesta smrt u Bosni i Hercegovini povezana s vatrenim oružjem posljedica je nesretnog slučaja, dok se vatrenim oružjem počini više od polovine ubistava u BiH, od čega se u 95 % slučajeva koristi nelegalno oružje.
Posebno je zabrinjavajuća činjenica što su žene primarne žrtve. U Bosni i Hercegovini je tokom posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena, koje su nastradale od ruke trenutnog ili prethodnog partnera, što dovodi do brojke od jedne žene mjesečno.
Kroz kampanju “RAZORUŽAJ NASILJE” ukazat će se na zloupotrebe oružja u kontekstu nasilja u porodici, imajući u vidu da posjedovanje vatrenog oružja i njegova dostupnost nasilniku omogućava da još efikasnije vrši kontrolu i ima moć nad žrtvom, što je njegov krajnji cilj. Podaci ukazuju da je zloupotreba vatrenog oružja u nasilju u porodici smrtonosnija od bilo koje druge vrste incidenata i skoro četiri puta je smrtonosnija nego u incidentima u kriminalnom kontekstu.
Dok se i legalno i ilegalno vatreno oružje zloupotrebljava u nasilju u porodici, vatreno oružje u nelegalnom posjedu predstavlja poseban rizik zbog nedostatka bilo kakvog mehanizma kontrole nad njim.
Kampanja se provodi u okviru projekta “Jačanje kapaciteta Udruženja Mreža policijskih službenica za prevenciju zloupotrebe i prometa malog oružja i lakog naoružanja u BiH”, podržanog od strane UNDP BiH kroz projekat “Unapređenje kapaciteta agencija za sprovođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja” (eng. Law Enforcement Agencies’ Development in Small Arms and Light Weapons Control - LEAD).
Projekat LEAD se realizira uz finansijsku podršku Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške, kao i uz opću podršku Evropske unije, putem Multi-partnerskog povjerilačkog fonda Ujedinjenih nacija (MPTF) za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu do 2024. godine.