Arhiva

Podrška EU

Započela implementacija projekta “Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH”

Započela implementacija projekta “Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH”

Iako su zakonodavni i institucionalni okviri o osnovnim pravima uglavnom uspostavljeni u BiH, žene nisu ravnopravne s muškarcima u ostvarivanju prava na sudjelovanje u političkoj i javnoj sferi. Patrijarhalna baština, tradicionalni i stereotipni obrasci koji se nameću kao društvene norme te nepotpuno provođenje i neunapređivanje zakonskih okvira ometaju napredak žena.

Posljedice su takve da postoji diskriminacija i ograničena mogućnost sudjelovanja žena u različitim zanimanjima. Na primjer, prema istraživanju Centra za sigurnosne studije (CSS) iz 2017. godine, u okviru projekta „Unapređenje vidljivosti žena u institucijama sigurnosti – WISE“, žene u policijskim strukturama su nedovoljno zastupljene. Od ukupnog broja zaposlenih u 16 policijskih institucija, koliko ih postoji u BiH, 19,94% su žene. Situacija je znatno lošija, ako se razmatra učešće žena u statusu policijskog službenika. Od ukupno 16.275 policijskih službenika/ca, tek 7,91% su žene.

To je znatno manje nego što je potrebno za postizanje ravnopravnosti spolova u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH (min. 40% zastupljenosti manje zastupljenog spola). Ukoliko BiH zaista želi da postane članica Evropske unije (EU), mora postići potreban stepen usklađenosti s kriterijima za članstvo. Na to je ukazano u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU iz 2019. godine, gdje se navodi da je nužno temeljito poboljšanje zakonodavnih i institucionalnih okvira u oblasti osnovnih prava.

S druge strane, policijske agencije su obučene i moraju poštovati smjernice u korištenju svojih ovlaštenja. Međutim, izvještaji pokazuju da još uvijek postoje slučajevi zloupotrebe ovlasti, lošeg postupanja i nepoštivanja ljudskih prava. Uspostavljeni su mehanizmi kontrole i nadzora kako bi se osiguralo da se to ne događa. Ipak, istraživanje CSS-a, kao i drugi izvještaji, pokazali su da su mehanizmi zaštite ljudskih prava (poput institucije ombudsmana, odbora za žalbe i unutrašnje kontrole) imali ograničen uspjeh. Glavni razlozi su nedostatak povjerenja u ta tijela te veliki broj žalbi koje se smatraju neutemeljenima, što pokazuje potrebu da se građani više upoznaju s dostupnim mehanizmima zaštite prava u slučaju zloupotrebe policijskih ovlasti.

Iz navedenih razloga, CSS, u saradnji sa Udruženjem „Mreža policijskih službenica“ i Ženevskim centrom za upravljanje sigurnosnim sektorom (DCAF), otpočeo je s realizacijom projekta „Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH“ u januaru tekuće godine. Projekat finansira Evropska unija, a opći cilj projekta je osnaživanje ljudskih prava unutar policijskih agencija te prilikom primjene policijskih ovlasti. Konkretnije, specifični ciljevi su:

   - unaprijediti ravnopravnost spolova u policijskim agencijama
   - promovirati ulogu žena u policiji
   - poboljšati poštivanje ljudskih prava prilikom primjene policijskih ovlasti kroz promociju mehanizama zaštite ljudskih prava u slučaju zloupotrebe policijskih ovlasti.

Projekat „Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH“ finansira EU posredstvom Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava, dok će se projektne aktivnosti realizirati u periodu od 20 mjeseci.

Ranije objavljeno