Ambasada SAD
Zaštita ljudskih prava: Jačanje kapaciteta policijskih agencija u borbi protiv nasilja nad LGBTI osobama
Projekat pod nazivom "Zaštita ljudskih prava: Jačanje kapaciteta policijskih agencija u borbi protv nasilja nad LGBTI osobama" realiziran je tokom 2019. i 2020. godine uz finansijsku podršku Ambasade SAD u okvuru granta "Demokratska komisija".
Našu zemlju karakterizira visok stepen homofobije, bifobije i transfobije, čije je uzrok najvećim dijelom neiformiranost, zbog čega su LGBTI osobe izložene stalnoj diskriminaciji i ugrožavanju osnovnih ljudskih prava. Budući da krivična djela počinjena iz mržnje imaju tendenciju eskaliranja i šalju poruku netrepeljivosti i izazivaju strah u cijeloj zajednici prema kojoj su usmjerene, veoma je značajno blagovremeno reagiranje policije, kao i da ovlaštene službene postupaju profesionalno u svakom konkretnom slučaju bez ispoljavanja predrasuda prema bilo kome.
Cilj projekta je podizanje svijesti i razbijanje predrasuda o LGBTI osobama, te identificiranje najboljih praksi za postupanje policije u suzbijanju nasilja nad LGBTI osobama radi povećanja osjećaja njihove sigurnosti i jačanja povjerenje u policijske strukture, kao i povećanja efikasnosti policije u zaštiti ljudskih prava uopće.
U okviru ovog projekta realizirane su dvije radionice na temu „Istraživanje krivičnih djela počinjenih iz mržnje“, kojoj je prisustvovalo ukupno oko 80 policijskih službenika/ca iz agencija za provođenje zakona iz cijele BiH. Cilj radionica je povećanje senzibiliteta policije u radu sa LGBTI osobama, prepoznavanje krivičnih djela počinjenih iz mržnje, te blagovremeno istraživanje i dokazivanje istih. U okviru radionica obrađene su osnovne teme u vezi sa razumijevanjem rodnog koncepta, različitih seksualnih orijentacija i dr., te suština stereotipa i predrasuda kao motiva za izvršenje krivičnih djela počinjenih iz mržnje. Također, razgovarano je o najčešćim predrasudama usmjerenim prema LGBTI populaciji. Detaljno su obrađene teme u vezi istraživanja i dokazivanju zločina iz mržnje, sa fokusom na indikatore koji su značajni za rad policije i usmjeravanje istrage u pravom pravcu. Predavači/ce su eksperti/ce u ovoj oblasti iz Udruženja „Mreža policijskih službenica“, Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije i Sarajevskog otvorenog centra.
Bitno je naznačiti da jačanje kapaciteta policije u borbi protiv nasilja nad LGBTI osobama doprinosi i povećanju povjerenja u policijske strukture i većem broju prijava krivičnih djela, a uspješne istrage i procesuirana krivična djela preventivno će uticati i na potencijalne počinioce.
U okviru ovog projekta izrađen je Priručnik o postupanju policijskih službenika/ca u slučajevima nasilja nad LGBTI osobama, koji je promoviran na Okruglom stolu koji je organiziran povodom ovog događaja, a zatim distribuiran svim policijskim agencijama u BiH. Autori/ce Priručnika su Kristina Jozić i Aida Cacan, policijske službenice, prof.dr.Marija Lučić Ćatić, FKKSS i Jozo Blažević, Sarajevski otvoreni centar.
Na promociji autori/ce Priručnika govorili su o njegovom značaju za rad policije, pri čemu su posebno istakli potrebu za povećanjem senzibiliteta policije u radu sa LGBTI osobama, prepoznavanje krivičnih djela počinjenih iz mržnje, te blagovremeno istraživanje i dokazivanje istih.
Više informacija o realiziranim aktivnostima možete pronaći u linkovima ispod: