Povećanje senzibiliteta policije
Promocija Priručnika o postupanju policijskih službenika/ca u slučajevima nasilja nad LGBTI osobama
Danas se u Konjicu održava promocija Priručnika o postupanju policijskih službenika/ca u slučajevima nasilja nad LGBTI osobama, koji je izrađen u okviru projekta „Zaštita ljudskih prava: Jačanje kapaciteta policije u borbi protiv nasilja nad LGBTI osobama“, koji realizira Udruženje „Mreža policijskih službenica“ uz podršku Ambasade SAD.
Izradi Priručnika prethodile su dvije edukacije za policijske službenike/ce na temu „Istraživanje krivičnih djela počinjenih iz mržnje“, kojoj je prisustvovalo 80 službenika/ca iz cijele BiH.
Na današnjoj promociji autori/ce Priručnika govorili su o njegovom značaju za rad policije, pri čemu su posebno istakli potrebu za povećanjem senzibiliteta policije u radu sa LGBTI osobama, prepoznavanje krivičnih djela počinjenih iz mržnje, te blagovremeno istraživanje i dokazivanje istih. Naglašeno je da zločini iz mržnje šalju snažnu poruku netrepeljivosti i izazivaju veliki strah u zajednici prema kojoj su usmjerene zbog čega je bitno da država reagira odmah.
U uvodnom izlaganju, naglašeno je da našu zemlju karakterizira visok stepen homofobije, bifobije i transfobije, čije je uzrok najvećim dijelom neiformiranost, zbog čega su LGBTI osobe izložene stalnoj diskriminaciji i ugrožavanju osnovnih ljudskih prava. Budući da krivična djela počinjena iz mržnje imaju tendenciju eskaliranja, veoma je značajno blagovremeno i adekvatno reagiranje policije. Posebno je naznačeno da je policija servis svih građana/ki i da ovlaštene službene osobe moraju postupati profesionalno u svakom konkretnom slučaju bez ispoljavanja predrasuda prema bilo kome.
Priručnik će biti distribuiran svim policijskim agencijama u BiH na korištenje u daljem radu.
Jačanje kapaciteta policije u borbi protiv nasilja nad LGBTI osobama doprinijet će povećanju povjerenja u policijske strukture i većem broju prijava krivičnih djela, a uspješne istrage i procesuirana krivična djela preventivno će uticati i na potencijalne počinioce.
Autori/ce Priručnika su Kristina Jozić i Aida Cacan, policijske službenice, prof.dr.Marija Lučić Ćatić, FKKSS i Jozo Blažević, Sarajevski otvoreni centar.