Arhiva

2018. година

Забиљежене 43 пријетње припадницама ЛГБТ заједнице: Константно су изложени онлајн пријетњама, застрашивању и насиљу

Забиљежене 43 пријетње припадницама ЛГБТ заједнице: Константно су изложени онлајн пријетњама, застрашивању и насиљу

Удружење „Мрежа полицијских службеница“ узело је учешће у пројекту под називом „Остати сигурне – Мрежа сигурности за бранитељице људских права и активистице против родно заснованог насиља“ који је реализован са Фондацијом локалне демократије, уз финансијску подршку Краљевине Холандије.

У оквиру пројекта проведене су анализе којим су обухваћене различите категорије бранитељица људских права: новинарке, представнице ЛГБТ заједнице, координаторице Сигурне куће у Сарајеву, полицијске службенице и представнице жена жртава рата. 

Истраживање које се односи на полицјске службенице-бранитељице људских права можете погледати на линку: https://udruzenjemps.ba/assets/files/AC7rtZzIzS-braniteljice-ljudskih-prava-u-policijskim-strukturama-u-bih-mehanizmi-zastite-od-diskriminacijepdf.pdf 

Анализа ФДЛ-а пружа информације о забиљеженим инцидентима послједњих 10 година, условима и систему рада бранитељица људских права у БиХ, те говори о систему заштите у БиХ и земљама Европске уније.

Владана Васић је представила стање људских права ЛГБТ особа у БиХ.
Она, између осталог, наводи да је у протекле три године Сарајевски отворени центар, нажалост, забиљежио пораст породичног насиља према ЛГБТ особама, у којима су примарни починиоци овог насиља родитељи, те браћа и сестре, који уживају подршку шире породице.

У разговору за ФДЛ, она наводи да су у 2018. години документована 43 случаја онлајн насиља, који су се односили на директне онлајн пријетње ЛГБТ заједници, али и појединцима/ЛГБТ особама и/или активистима/књима у БиХ.
Цијели разговор можете погледати овдје.

Ranije objavljeno