#LEAD #UNDPBIH
Uspješno okončana dvodnevna radionica "Kontrola malog i lakog naoružanja u BiH"
Dane 12. i 13.12.2024. godine u Sarajevu je održana radionica „Kontrola malog i lakog naoružanja u Bosni i Hercegovini“ kojoj su prisustvovale policijske službenice iz policijskih organa širom Bosne i Hercegovine. Radionica je organizirana od strane Udruženja „Mreža policijskih službenica“ u okviru projekta Jačanje kapaciteta Udruženja „Mreža policijskih službenica“ za prevenciju zloupotrebe i prometa malog oružja i lakog naoružanja u BiH. Navedeni projekat podržan je od strane UNDP BiH kroz projekat “Unapređenje kapaciteta agencija za sprovođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja” (eng. Law Enforcement Agencies’ Development in Small Arms and Light Weapons Control - LEAD).
Cilj radionice je da se unaprijedi znanje policijskih službenica o pitanjima zloupotrebe i kontrole SALW-a i aktuelnom stanju u BiH u ovoj oblasti, sa fokusom na rodno zasnovano nasilje u kontekstu zloupotrebe SALW-a te zakonskoj regulativi i postojećim dokumentima. Također, da se upoznaju sa aktivnostima Koordinacionog odbora za kontrolu SALW-a i poduzetim aktivnostima shodno državnoj Strategiji.
U uvodnom dijelu obuke predsjednica Udruženja, Kristina Jozić, predstavila je konkretan projekat i planirane aktivnosti te prezentirala dosadašnji rad Udruženja na suzbijanju rodno zasnovanog nasilja. Policijski službenik Granične policije BiH, Bojan Petrović, prezentirao je Smjernice za upravljanje malim oružjem i lakim naoružanjem u policijskim organizacijama u BiH uz primjere iz prakse te u kontekstu rodno zasnovanog nasilja. Predsjedavajući Koordinacionog odbora za kontrolu malog i lakog naoružanja, Ermin Pešto, govorio je o Strategiji za kontrolu malog i lakog naoružanja u BiH, pratećem akcionom planu i prezentirao aktivnosti ovog tijela. Najavljena je intenzivnija saradnja sa Udruženjem “Mreža policijskih službenica” u predstojećem periodu.
Imajući u vidu da je u Akcionom Planu Strategije za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja prepoznata potreba integriranja rodne perspektive u mjere za kontrolu, odnosno veće učešće žena u ovim aktivnostima, smatramo značajnim da naše članice steknu potrebna znanja kako bi se mogle intenzivnije uključiti u ove procese. Projekat će trajati devet mjeseci, a u narednoj godini planirano je realiziranje četiri mini kampanje u targetiranim lokalnim zajednicama s ciljem podizanja svijesti građana o rizicima posjeda i držanja legalnog/ilegalnog oružja i rizicima u kontekstu rodno zasnovanog nasilja.
Projekat LEAD se realizira uz finansijsku podršku Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške, kao i uz opću podršku Evropske unije, putem Multi-partnerskog povjerilačkog fonda Ujedinjenih nacija (MPTF) za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu do 2024. godine.