Arhiva

Uz podršku EU (IPA2)

Rodna ravnopravnost u policijskim strukturama BiH

Rodna ravnopravnost u policijskim strukturama BiH

U organizaciji Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova (AEPTM) i Udruženja „Mreža policijskih službenica“, a uz podršku projekta „EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije u BiH“, u Konjicu je 30. i 31.03.2023. održana radionica „Rodna ravnopravnost i rodno zasnovana diskriminacija u policijskim strukturama u Bosni i Hercegovini“. Obuka je rezultat intenzivne saradnje AEPTM i Udruženja MPS, koja je započeta uspostavom radne grupe za izradu nastavnog plana i programa za ovu stručnu obuku.

Cilj radionice, organizovane za policijske službenike i službenice, raspoređene na poslovima srednjeg i višeg rukovodnog nivoa u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu SIPA, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i Graničnoj policiji BiH, je podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnovanoj diskriminaciji u policijskim strukturama Bosne i Hercegovine, s fokusom na analizu trenutačnoga stanja. Dvodnevna obuka ponudila je detaljne obrade osnovne problematike u vezi sa pitanjem roda i spola, rodnog koncepta, stereotipa, te predrasuda i diskriminacije. Takođe, obrađen je domaći i međunarodni zakonski okvir i postojeći mehanizmi za ostvarivanje ravnopravnosti spolova, kao i mehanizmi za zaštitu od diskriminacije.

Cilj organizatora je 'rodno osvijestiti' polaznike obuke, da nauče prepoznati razliku između spola i roda, te definiraju rodne predrasude i stereotipe kao uzroke diskriminacije u policijskim strukturama. Isticana je važnost prepoznavanja diskriminacije na radnom mjestu, s fokusom na seksualno uznemiravanje i uznemiravanje na osnovu spola. Posebna tema bili su postojeći mehanizmi zaštite i njihovo korištenje. Naglašeno je kako zakoni u našoj zemlji nalažu institucijama poduzimanje mjere sa ciljem ostvarivanja rodne ravnopravnosti i suzbijanja diskriminacije na radnom mjestu.

„Obuke o rodnim pitanjima omogućavaju da policija unaprijedi svoje kapacitete, spriječi i reagira na različite oblike rodnog nasilja. Obukom ovog tipa promoviše se nediskriminatorska sredina, u kojoj nema seksualnog uznemiravanja i diskriminacije i stvaraju se uslovi za zadržavanje u službi i profesionalni napredak žena i muškaraca“ – naglasila je predsjednica Udruženja „Mreža policijskih službenica“ Kristina Jozić, koja je zajedno sa zamjenikom direktora Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Predragom Šupljeglavom polaznicima obuke uručila certifikate. Inače, cijeli projekat je realizovan u sklopu IPA 2 predpristupne podrške Evropske unije u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, te entitetskim gender centrima.

Ranije objavljeno