KONJIC
Radionica „Rodna ravnopravnost i rodno zasnovana diskriminacija"
U saradnji Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova i Udruženja "Mreža policijskih službenica", u proteklih dva dana u Konjicu je održana radionica „Rodna ravnopravnost i rodno zasnovana diskriminacija u policijskim strukturama u BiH“. Cilj radionice, koja se održava uz podršku Projekta „EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije u BiH“, je podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnovanoj diskriminaciji u sigurnosnim strukturama u BiH. S tim u vezi, obrađene su teme: rodna ravnopravnost u policijskim strukturama, značaj sudjelovanja žena u radu policije, rodno zasnovana diskriminacija na radnom mjestu i problemi u praksi, domaći i međunarodni zakonodavni okvir, rodni stereotipi i predrasude, obveze institucija u sprječavanju i suzbijanju rodno zasnovane diskriminacije, mehanizmi zaštite itd.
Na radionici je istaknuto kako puno razvijenije zemlje od naše, nisu postigle ravnopravnost spolova u određenim oblastima javnog i privatnog života, te da je to dugotrajan i spor proces. Naglašena je potreba angažiranja cijelog društva, jer veliku moć imaju roditelji, odgajatelji, učitelji budući se djeca ne rađaju s rodnim stereotipima i predrasudama nego ih tome uči društvo. „Bitno je podići svijest o tome da ravnopravnost spolova ne znači da će muškarci imati manje prava, nego da ćemo biti jednaki u pravima i da ravnopravnost spolova donosi dobrobit cijelom društvu”, kazala je uz ostalo predsjednica Mreže policijskih službenica Kristina Jozić koja smatra da ravnopravnost spolova nije samo pitanje žena, nego i muškaraca, posebno u onim sferama gdje su oni podzastupljeni i gdje su im eventualno ugrožena prava.
Na kraju radionice prisutne je pozdravio zamjenik direktora Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Predrag Šupljeglav koji je, s predsjednicom Mreže policijskih službenica Kristinom Jozić, polaznicima uručio certifikate naglasivši kako se obuke s ovom tematikom organiziraju s ciljem unaprjeđenja policijskih kapaciteta, te sprječavanja različitih oblika rodnog nasilja, čime se stvaraju uvjeti za zadržavanje u službi i profesionalni napredak i žena i muškaraca.