Arhiva

Ombudsman za ljudska prava BiH

PREPORUKA rukovodiocima svih policijsko-sigurnosnih agencija da poduzmu mjere koje će rezultirati pravičnijom zastupljenošću muškaraca i žena

 PREPORUKA rukovodiocima svih policijsko-sigurnosnih agencija da poduzmu mjere koje će rezultirati pravičnijom zastupljenošću muškaraca i žena

Ombudsman za ljudska prava BiH sačinio je Specijalno izvješće o nacionalnoj i spolnoj strukturi zaposlenih u policijsko-sigurnosnim agencijama u BiH, koje je izdato u travnju ove godine.

Analizirajući zaprimljene podatke o spolnoj strukturi zaposlenih u policijsko-sigurnosnim agencijama u Bosni i Hercegovini Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine utvrdili su da su u gotovo svim policijsko-sigurnosnim agencijama u Bosni i Hercegovine muškarci zastupljeni iznad 60%.

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine ističu da je Zakon o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine usvojen 2003. godine. Istim se uređuje, promovira i štiti ravnopravnost spolova, jamče jednake mogućnosti i ravnopravan tretman svih osoba bez obzira na spol, u javnoj i u privatnoj sferi društva, te uređuje zaštita od diskriminacije na osnovu spola. Osobe muškog i ženskog spola su ravnopravne, a ravnopravnost spolova jamči se u svim oblastima društva, uključujući, ali ne ograničavajući se na oblasti obrazovanja, ekonomije, zapošljavanja i rada, socijalne i zdravstvene zaštite, sporta, kulture, javnog života i medija, bez obzira na bračno i obiteljsko stanje.

Članak 20. Zakona o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine propisuje da će državna tijela na svim razinama organizacije vlasti, i tijela lokalne samouprave, uključujući zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, političke stranke, pravne osobe s javnim ovlastima, pravna lica koja su u vlasništvu države ili pod kontrolom države, entiteta, kantona, grada ili općine ili nad čijim radom javni organ vrši kontrolu, osigurati i promovirati ravnopravnu zastupljenost spolova u upravljanju, procesu odlučivanja i predstavljanju. Ova obveza postoji i za sve ovlaštene predlagače prigodom izbora predstavnika i delegacija u međunarodnim organizacijama i tijelima.

Ravnopravna zastupljenost spolova postoji u slučaju kada je jedan od spolova zastupljen najmanje u postotku 40% u navedenim tijelima. Analiza zaprimljenih podataka pokazuje da u gotovo svim policijsko-sigurnosnim agencijama u Bosni i Hercegovini princip ravnopravnosti spolova nije ispoštovan.

Ovdje je potrebno napomenuti da je Ombudsman za ljudska prava BiH analizirao zastupljenost žena uopće u ovim strukturama, dakle sve kategorije zaposlenih, dok je zastupljenost policijskih službenica u odnosu na ukupan broj policijskih službenika u svim policijskim agencijama daleko niža od iskazanih procenata kojim su obuhvaćene sve žene u institucijama.

Imajući u vidu rezultate provedenog istraživanja, a sukladno članku 32. Zakona o ombudsmanu za ljudska prava Bosne i Hercegovine, Ombudsmani Bosne i Hercegovine daju, između ostalog, sljedeću PREPORUKU rukovodiocima svih policijsko-sigurnosnih agencija u Bosni i Hercegovini:

Da u okviru svojih ovlasti poduzmu mjere koje će rezultirati pravičnijom zastupljenošću muškaraca i žena u strukturi zaposlenih vlastite policijsko-sigurnosne agencije.

Cijelo izvješće možete pogledati ovdje.

Ranije objavljeno