HITNO
Poziv za nominaciju kandidatkinja za trening pred-SAAT radi budućeg učešća u mirovnim misijama Ujedinjenih naroda - OBAVIJEST
Obavještavamo sve policijske službenice da je Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine, dana 04.03.2020. godine, uputilo dopis policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini kojim se dostavlja poziv koji je Stalna misija Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima u Njujorku zaprimila od Sekretarijata UN-a u cilju dostavljanja zahtjeva Bosne i Hercegovine za održavanje treninga, te za nominaciju policijskih službenica za učešće na istom, a sve u cilju pripreme za procjenu osposobljenosti za mirovne misije Ujedinjenih naroda (SAAT testiranje).
Ministarstvo sigurnosti BiH informirano je da se Direktorat norveške policije i Univerzitetski policijski koledž Kraljevine Norveške ponudio organizaciju treninga za policijske službenice u cilju njhove pripreme za SAAT testiranje i njihovo pristupanje UN mirovnim operacijama.
U vezi sa navedenim, od država članica UN-a zatražena je nominacija 50 policijskih službenica koje bi uzele učešće u pred-treningu koji bi se organizovao u cilju pripreme za SAAT (Selection Assistance and Assessment Team) testiranje koje predstavlja jedan od preduslova za odlazak policijskih službenica u mirovne misije.
Takođe, naglašeno je da će se u budućnosti od strane država članica Ujedinjenih naroda, u cilju organizacije SAAT testiranja, zahtijevati minimalno 25 posto žena kao kandidatkinja za polaganje istog. Navedena mjera se preduzima u cilju afirmativniog djelovanja na povećanju broja žena koje će učestvovati u mirovnim misijama Ujedinjenih naroda. Ako države ne osiguraju traženi postotak učešća žena u postupku izvođenja SAAT testiranja, ukazano je na mogućnost neodržavanja istog i za kandidate muškog pola.
Sve troškove vezane za dolazak instruktora iz Kraljevine Norveške u cilju održavanja pomenutog treninga će snositi Vlada Kraljevine Norveške, dok se od države domaćina očekuje da osigura naknadu troškova koji se tiču izvođenja treninga, uključujući stavljanje na raspolaganje prostorija, vozila, naoružanja i municije (traženo će iskoordinirati Ministarstvo sigurnosti BiH).
Prenosimo nastavak izvornog teksta dopisa Ministarstva sigornosti BiH upućen policijskim agencijama:
U konkretnom slučaju, vaše institucije bi bile u obavezi da osiguraju naknadu troškova prijevoza vaših policijskih službenica do mjesta održavanja treninga u Bosni i Hercegovini, te ishranu i smještaj tokom njihovog učešća na pred-SAAT treningu. Takođe, potrebno je da institucije daju saglasnost za službeno odsusutvo s posla za policijske službenice koje budu nominovane za učešće.
Ovom prilikom molimo da za učešće na predmetnom treningu imenujete što veći broj policijskih službenica koje ispunjavaju uslove iz člana 10. i člana 11. Pravilnika o postupku upućivanja pripadnika policijskih službi u Bosni i Hercegovini u operacije podrške miru i druge aktivnosti u inostranstvu, izboru i obuci, pravima, obavezama odgovornostima, postupanju pripadnika policijskih službi tokom trajanja operacije podrške miru i po povratku iz operacije podrške miru, o pravima, obavezama i odgovornostima komandanta kontingenta (“Službeni glasnik BiH, broj: 93/06).
S tim u vezi, citiramo član 10. i član 11. Pravilnika: „(1) U mirovnim operacijama može učestvovati pripadnik policijskih službi u BiH koji ispunjavaju slijedeće uvjete:
a) najmanje osam godina neprekidnog rada u institucijama i službama iz člana 1. ovog Pravilnika;
b) potrebno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima i zadacima i stručno znanje u skladu sa kriterijima, koje za konkretnu mirovnu operaciju propisuje organizator mirovne operacije;
c) aktivno znanje engleskog jezika ili drugog stranog jezika, koji se koristi na području na kojem se provodi mirovna operacija;
d) dobro fizičko i psihičko zdravlje i zadovoljavajuću fizičku kondiciju;
e) uspješni rezultati u dosadašnjem radu;
f) položen ispit za vozača B kategorije, odnosno onih kategorija koje je organizator mirovne operacije propisao za odgovarajuću poziciju.
(2) Kandidat mora ispunjavati i druge uvjete koje je organizator propisao za konkretne pozicije u skladu s prirodom mirovne operacije.
Član 11.
U mirovnim operacijama ne može učestvovati pripadnik policijske službe u BiH protiv kojeg se vodi krivični ili disciplinski postupak, te koji je kažnjavan za krivična djela za koja se postupak vodi po službenoj dužnosti”.
Napominjemo da se pripadnice ženskog pola mogu prijaviti s pet godina neprekidnog rada u institucijama iz člana 1. spomenutog Pravilnika, što podrazumijeva pozitivnu/afirmativnu mjeru u kontekstu ravnopravne zastupljenosti oba spola. Isto je predviđeno Akcionim planom Vijeća ministara BiH za provedbu UN Rezolucije 1325 – Žene, mir i sigurnost kao i Zakonom o ravnopravnosti spolova BiH.
S tim u vezi, molimo da imena nominovanih kandidatkinja dostavite najkasnije do petka, 20.03.2020. godine, pozivom na broj i datum ovog akta. Takođe, molimo da u prilogu akta dostavite popunjen EASP obrazac, za svaku od nominovanih kandidatkinja, koji možete pronaći na stranici Ministarstva sigurnosti BiH (www.msb.gov.ba) pod kategorijom “Dokumenti”, potkategorija “Drugi dokumenti”, te “Redovne mirovne misije-obrasci” sa potpisanom izjavom o nevođenju disciplinskog postupka koja je sastavni dio EASP obrasca, te naznakom za koju mirovnu misiju postoji interes.
Ovom prilikom napominjemo da Bosna i Hercegovina trenutno može upućivati svoje policijske službenike u mirovne misije Ujedinjenih naroda na Kipar i u Južni Sudan za koje je potrebno znanje engleskog jezika i u Demokratsku Republiku Kongo za koju je potrebno znanje francuskog jezika.
Ukoliko ste zainteresirane i ispunjavate navedene uslove, potražite navedeni dopis unutar vašeg ministarstva/agencije i prijavite se shodno uputama.