Arhiva

SARAJEVO

GESOSS BiH: Predstavili smo inicijativu koja će osigurati veće učešće žena u različitim sferama sektora sigurnosti u BiH

GESOSS BiH: Predstavili smo inicijativu koja će osigurati veće učešće žena u različitim sferama sektora sigurnosti u BiH

Dana 08.05.2024. godine, u Sarajevu je održan kick-off događaj za inicijativu “Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!”. Svrha događaja bila je upoznati predstavnike/ice sigurnosnog sektora o novoj inicijativi koja ima za cilj unapređivanje položaja žena u sektoru sigurnosti putem boljeg shvatanja i primjene Rezolucije 1325 u društvu te osiguravanje više rodno osjetljivog nadzora nad sektorom sigurnosti u BiH.

Događaju su prisustvovali predstavnici/e parlamentarnih komisija za sigurnost i ravnopravnost spolova, skoro svih policijskih agencija, Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Uprave za indirektno oporezivanje, civilnog društva i međunarodnih organizacija.

 

Događaj je počeo prikazivanjem dokumentarnog filma “Žene u policiji: prednost koju trebamo”. Taj dokumentarni film nastao je u sklopu projekta “Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH” finansiran od Evropske unije, a koji ilustrira problematiku nedostatka žena u policijskim strukturama u BiH.

Nakon toga, slijedile su riječi dobrodošlice koje je započeo Gianluca Vannini, šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju Delegacije Evropske unije u BiH, tako što je dao presjek trenutnog stanja u EU glede položaja žena u sigurnosnom sektoru. U svom govoru je naglasio da je ravnopravnost žena od krucijalne važnosti i da je to jedan od preduslova za pristupanje u EU. Pratili su ga Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije, te Kristina Jozić, predsjednica Udruženja „Mreža policijskih službenica“, koji su učesnike/ce okvirno upoznali s inicijativom, kao i sa trenutnim stanjem u sigurnosnom sektoru i kako aktivnije učešće žena može poboljšati to stanje. Potom se prisutnim obratio  Jos Boonstra, viši istraživač u Centru za evropske sigurnosne studije (Nizozemska), koji je naglasio da je problem manjka žena u sigurnosnom sektoru nešto sa čime se bore i najrazvijenije zemlje, ne samo BiH. Ujedno, naveo je i pozitivan primjer iz njegove zemlje gdje je, u martu ove godine, žena izabrana za šeficu policije. Dalje, Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH, svojim je obraćanjem završila riječi dobrodošlice, tako što je navela neke od krucijalnih problema s kojim se žene susreću u sigurnosnom sektoru u BiH, kao i potencijalne metode rješenja tih problema.

Poslje riječi dobrodošlice, uslijedila je diskusija, čija je moderatorica bila predsjednica Udruženja, Kristina Jozić. Diskusija je imala za cilj da se prisutni bliže upoznaju s inicijativnom „Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!“, tako što su zajedno analizirali njene ključne poruke:

Apsolutna sigurnost ne postoji, sveobuhvatnija je ako uključuje žensku perspektivu

Uprkos zakonskoj zabrani, rodno zasnovana diskriminacija je prisutna

Poboljšanje psihološke podrške policiji znači i veću sigurnost za zajednicu

Efikasan demokratski nadzor zahtijeva inkluzivnost – aktera i sadržaja

Događaj je završio ceremonijalnim potpisivanjem memoranduma o razumijevanju. Memorandum su potpisali: Denis Hadžović (predsjednik CSS-a), Ensad Korman (zamjenik direktora Granične policije BiH), Dragan Mioković (Predstavnički dom Parlamenta FBiH, Komisija za sigurnost), Samra Filipović-Hadžiabdić (direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH) i Kristina Jozić (predsjednica Udruženja „Mreža policijskih službenica“). Svrha memoranduma je doprinositi snažnijoj primjeni Rezolucije 1325, Zakona o ravnopravnosti spolova BiH i pratećih akcionih planova, osiguravanju većeg učešća žena u različitim sferama sektora sigurnosti u BiH, s fokusom na mjesta donošenja odluka, te borbi protiv rodno zasnovane diskriminacije i nasilja.

Inicijativu „Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!“ finansira Evropska unija, a implementiraju Centar za sigurnosne studije (Sarajevo, BiH), kao glavni nosilac, te naše partnerske organizacije Udruženje “Mreža policijskih službenica” (Sarajevo, BiH) i Centar za evropske sigurnosne studije (Groningen, Nizozemska).

Ranije objavljeno